Rozprawka kreon czy antygona

Pobierz

Spór toczył się o pochowanie zwłok brata Antygony-Polinika.. Jej czym był również wynikiem jej wielkiej siostrzanej miłości.. Antygona i Kreon to równorzędni bohaterowie, tragiczni, ponoszą klęskę.. W tragedii Sofolkesa " Antygona ", poznajemy bohaterów Kreona i Antygonę, którzy są powiązani ze sobą tzw. konfliktem tragicznym.. Kreon odmówił mu nawet skromnego pogrzebu, o który upominała się Antygona.. 85% Rozprawka - Antygona - Twoja ocena decyzji Antygony o pogrzebaniu zwłok brata; 82% Czy Twoim zdaniem kompromis między Antygoną a Kreonem był możliwy?. Teza: Antygona i Kreon to bohaterowie tragiczni.. Antygona to posąg przerastający ludzką miarę, Kreon to zwykły człowiek, pełen słabości i błędów: jego upadek wzrusza bardziej niż tragiczna śmierć Antygony".. Istotą konfliktu staje się próba rozwiązania sporu, którego rozwiązać się nie da.Wysoki sądzie!. Jestem całkowicie przekonana, że Antygona postąpił słusznie buntując się przeciwko zakazowi Kreona.. Antygona a prawo ludzkie.. Zarzewiem tego konfliktu stał się zakaz wydany przez władcę.. Ich racje są sprzeczne, dlatego prowadzą do tragicznego konfliktu.. Była w stanie stanąć przed swoim stryjem i zarzucić mu tyraństwo, okrutność i bezwzględność.Moim zdaniem Kreon miał rację zakazujac pogrzebania zwłok zmarłych zdrajców.. Te właśnie przykazania nakazywały pochować każdego zmarłego z godnością..

- rozprawka; 84% Czy Antygona postąpiła słusznie sprzeciwiając się rozkazowi króla - rozprawka.Zarówno Antygona jak i Kreon są bohaterami tragicznymi.

Drukuj.. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Śmierć Antygony pociąga za sobą śmierć Hajmona, ta z kolei powoduje śmierć Eurydyki.. z drugiej zaś strony Kreon nie mógł wydać innego rozkazu, niż pozostawienie ciała .Racje miał Kreon, czy Antygona?. Uważam, że rację w sporze miała Antygona.Kreon i Antygona są najbardziej tragicznymi postaciami dramatu Sofoklesa pt."Antygona".. Polinejkes jest zdrajcą, za karę więc nie będzie pochowany - ani w ziemi ojczystej, ani w obcej.. ściągaj.. W starożytnej tragedii jest to element, który stanowi istotę akcji dramatu.. Wszystko to prowadzi do klęski Kreona .Kto ma rację Antygona czy Kreon: Główny konflikt z jakim mamy do czynienia w Antygonie jest konfliktem wartości reprezentowanych przez parę głównych bohaterów: Antygonę, siostrę Eteoklesa i Polinejkesa z jej stryjem Kreonem, nowym władcą Teb.. Władzę objął po śmierci Polinejkesa i Eteoklesa, braci Antygony.1.. Krół Kreon zakazał pogrzebania zwłok Polinejkesa - brata Antygony.Dodaj do listy.. Uważam, że rację w sporze miała Antygona.Kreon czy Antygona?. W pełni zgadzam się z tezą zawartą w temacie.. "Kto ma rację?- Antygona czy Kreon?. Jego żona i syn zabili się.. Kreon jest prawowitym władcą Teb, państwa w którym wszystkich obowiązują określone prawa i obowiązki..

Uważam, że był sprawiedliwy, gdyż bohaterów ojczyzny chował z honorami,a zdrajców ...87% Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka.

Uważam, że "Antygonę" można nazwać książką w 100% ponadczasową.. Sofokles, twórca "Antygony", przedstawił w swoim dziele konflikt dwóch racji: z jednej strony praw boskich, z drugiej tych ustanowionych przez człowieka.. Następnym władcą był Kreon, który zakazał chowania ciała agresora, pod groźbą śmierci, gdyż w jego mniemaniu był on zdrajcą.. Zakazowi temu odważyła się sprzeciwić Antygona, siostrzenica króla i siostra zmarłego.. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem.Kto miał rację, Kreon czy Antygona?. Tytułowa bohaterka kierowała się prawem boskim, a Kreon zasadą, że zdrajcę należy ukarać.. Postaram się ten problem rozstrzygnąć w swojej rozprawce.. Różnica między nimi jest taka, że Antygona pokazała, iż jest odważna i energiczna i że nie boi się śmierci w imię wyższych zasad.. ".Obaj zginęli w bratobójczym pojedynku.. Antygona skazana była na śmierć, a Kreon poniósł najwyższą karę.. Spór ten później przerodzi się w prawdziwą walkę i zakończy się tragedią.. 80% 20 głosów.. Do końca wierna swoim ideałom, uparta i stanowcza nie wycofała się, ale wręcz przeciwnie - dumnie przyznała do "winy".Antygona - Kreon..

Sądzę, iż powody, którymi kierowała się Antygona podejmując taką, a nie inną decyzję są szlachetne i zasługują na szacunek.Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka.

Na samym początku "Antygony" dowiadujemy się o narastającym konflikcie, trwającym pomiędzy Antygoną a Kreonem.. Mimo, iż od pierwszego wrażenia może się wydawać, że poszkodowaną… Czytaj dalej →Moim zdaniem, Antygona dobrze zdawała sobie sprawę z konsekwencji płynących z jej czynu, lecz kierowało nią pragnienie oddania szacunku swemu bratu.. Uważam, że powody dla których Antygona przeciwstawiła się władzy Kreona w imię honoru rodziny były słuszne i są godne szacunku.Sofokles był jednym ze zwycięzców konkursu tragediopisarzy.. Spór toczył się o pogrzebanie Polinejkesa,brata Antygony.. Uważała ona, że Kreon nie miał prawa wydawać takiego zakazu.Zadanie: napisz rozprawkę na temat quot czy antygona i kreon zachowali się w porządku wobec siebie i prawa quot Rozwiązanie: moim zdaniem antygona i kreon nie zachowali się wporządku wobec siebie oraz prawa postaramAntygona wykazała się ogromną siłą charaktery i odwagą kiedy złamała zakaz Kreona.. Antygona, wybrała zgodnie ze swoim sumieniem prawo boskie i poniosła za to śmierć.Prawo ludzkie wydane zostało przez Kreona.. Kreonowi, tyranowi, który uważa, że śmierć nie jest wystarczającą karą za zdradę,… Czytaj dalej →Zakazowi temu odważyła się sprzeciwić Antygona, siostrzenica króla i siostra zmarłego..

- rozprawka zadanie dodane 5 października 2010 w Język polski przez użytkownika Tomiko15 ( -570 ) [Szkoła podstawowa] antygonaUtwór powstał w 440 r. p.n.e., ale mimo, że od tego czasu upłynęło już 2400 lat, nadal przemawia do współczesnych czytelników.

Spór ten później przerodzi się w prawdziwą walkę i zakończy się tragedią.. Jednym z jego zbioru dramatów jest utwór ?Antygona.. Antygonie, kobiecie wiernej prawom boskim, będącej w położeniu, z którego nie ma i innego wyjścia niż śmierć, ponieważ obaj jej bracia zginęli w bratobójczej walce?. Rozprawka: Antygona Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., "Kto miał rację Antygona, czy Kreon?". Kreon, jest królem Teb.. Na samym początku "Antygony" dowiadujemy się o narastającym konflikcie, trwającym pomiędzy Antygoną a Kreonem.. Kreon, jest królem Teb.Władzę objął po śmierci Polinejkesa i Eteoklesa, braci Antygony.. Z kolei Antygona kochająca swego brata, złamała zakaz władcy Teb, gdyż nie chciała narazić się bogom.Antygona czy Kreon?. Kreon ogłosił go zdrajcą narodu i nie pozwolił, aby odbył się jego pogrzeb.. Ściągaj z telefonem.. Przedstawia on konflikt tragiczny, w którym protagonistami są Antygona, córka Edypa i król Teb, Kreon.. Uważam, że chciał chronić swój kraj dając ten zakaz.Chciał by w kraju panował porządek i ład, aby prawa były respektowane.. Niektórym mogłoby się wydawać, iż Kreon postąpił właściwie, stając w obronie swego królewskiego autorytetu.Komu bardziej współczuję?. W tym utworze główna bohaterka i król Kreon prowadzą spór, ponieważ Antygona pochowała swojego brata, ale król stanowczo tego zabronił, gdyż był on zdrajcą.. Kreon a prawo boskie.. W tragedii Sofolkesa " Antygona ", poznajemy bohaterów Kreona i Antygonę, którzy są powiązani ze sobą tzw. konfliktem tragicznym.. Właściwie sprowadza się to do jednego konfliktu: prawo boskie a prawo ludzkie.. Kierowała się tym, co podpowiadało jej serce.Stwórz ściągę.. W starożytnej tragedii jest to element, który stanowi istotę akcji dramatu.. Dzisiaj stoimy tutaj aby dokonać wyboru, kto ma racje, Antygona, czy Kreon Chciałbym przedstawić zarzuty na króla i stanąć w obronie Antygony!. Dodaj do listy.. Miała przecież świadomość, że spotka ją najcięższa kara - śmierć.. Kreon ogłosił go zdrajcą kraju i nie pozwolił go pochować,zaś Antygona kochała swego brata i nie chcąc narazić się bogom,złamała zakaz władcy Teb.… Czytaj dalej →Zarówno Antygona jak i Kreon zapłacili za swoje decyzje.. "Antygona wybrała swój los, Kreon został przez los przygnębiony.. Kreon jest prawowitym władcą Teb, państwa w którym wszystkich obowiązują określone prawa i obowiązki..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt